Autor článku: Joe Brouwer, Originál v EN jazyku: zde, Přeložil: Ing.Ján Pajerchin
Článek je přeložen a publikován se svolením autora - všechna práva vyhrazena.
Ve většině populárních CAD programech jsou k dispozici oba přístupy k modelování. A to jak parametrické modelování založené na historii a vlastnostech tak i přímá editace vytvořené geometrie. Nyní vám však představím třetí "svobodný přístup" s názvem Inovativní navrhování.
Tento přístup představil Pro/Engineer v roce 1987. Je to však trochu komplikovaný systém navrhování. Je totiž striktně postaven na budování rodičovských a dceřiných vlastnosti. Díly musí být vytvořeny určitým způsobem. A jakýmsi vstupem do modelování je samotný "záměr návrhu". Ještě dříve, než začnete vytvářet samotný díl nebo sestavu, musíte totiž opravdu přesně rozumět tomu co jdete navrhovat. Musíte chápat jak se bude vyrábět, a jaké mají být rozměry. Tento systém by se měl přesněji jmenovat Pro/Designer. Pokud je díl navržen správně, můžete totiž získat jeho výkres automaticky. A to je pravděpodobně to, kde se začíná měnit CAD Designer na CAD Engineer (inženýra). Nechápejte mě ale prosím špatně. Pro/E je velmi dobrý program s mnoha doplňky pro analýzu, které jej činí dobrým nástrojem pro inženýry.
Tento systém je velmi složitý a těžko se učí, co vyžaduje aby ho uživatel pravidelně používal. Pokud navrhujete díl, jednotlivé vlastnosti jsou založeny na předchozích vlastnostech. Při používání tohoto systému je rozhodující dovednost a odborné znalosti uživatele. Při navrhování dílů mají i zkušení uživatelé pár problémů. Problémy se objeví, pokud máte díl změnit. Pokud od vytvoření návrhu uplynul měsíc, problémy s úpravou může mít i samotný autor návrhu. A v případě má-li změny návrhu provést jiný uživatel - je možné že bude rychlejši vytvořit ho nanovo. A to může být dost nebezpečné, zvláště pokud se daný díl již zveřejnil.
Tento systém má tři moduly. Moduly pro Díly, Sestavy a Výkresy. To znamená, že jakmile začnete navrhovat, budete muset vaše díly pojmenovat. A všechny díly jsou externí. Můžete je sice navrhovat v režimu sestavy, což by se nezdálo být problémem. Ale i když pracujete sami, problémem se stane PDM.
Pťístup Pro/E se stal de-facto standardem. Pak se objevil Solidworks, který začal s pomocí několika bývalých vývojářů společnosti PTC. Ten byl později koupen společností Dessault Systemes, která zanedlouho implementovala tento přístup do svého systému Catia 5. Pak UG publikoval v roce 1996 Solid Edge, který brzy v roce 1998 následoval Autodesk Inventor.
Všechny výše uvedené produkty používají přístup Pro/E, a všechny mají stejné problémy. Je to příliš strukturovaný proces navrhování. Velm rychle se však zjistilo, že tento přístup je pro spolupráci velmi omezující. Nemohli se totiž používat některé z dalších systémových dat. V SolidWorks byly pokusy, automaticky vytvářet historii z nepůvodních souborů, ale ty byly jen částečně úspěšné. Dokonce i nyní v něm můžete rozpoznávat vlastnosti, ale mnoho z nich ponechává jen ve formě vašich přání.
V roce 1996 jsem prodával CADKEY. Byl to systém drátěného modelování. Obsahoval i balíček na plošné modelování s názvem Fastsurf. Oba balíčky představovaly velmi dobrý modelovací systém. Pak bylo představeno objemové modelování jako FastSolids a jednalo se o systém objemového modelování s přímou editací. V té době jsem se začal zabývat i objemovým modelováním. Jediným dalším objemovým modelářem v té době byl Pro/E a byl to můj konkurent. Ale ten byl samozřejmě na jiné úrovni a nabízel mnohem více technických analýz.
Přibližně v téže době se objevil i CoCreate - program s přímou editací. Dnes se nabízí jako samostatný produkt v rámci PTC Creo. Dokáže pracovat s PTC Wildfire a nabízí výhodu přímé editace. PTC věděl, že potřebuje tuto funkčnost, aby bylo možné pracovat s nepůvodními díly z jiných produktů (například Catia a NX).
Aby zaplnit tuto mezeru byl vytvořen nový produkt - SpaceClaim. Ale stejně jako v CADKEY je i zde přímá editace jen jako další softwarový balíček. Je cítit, že pro flexibilní návrhové prostředí je opravdu potřeba mít k dispozici oba přístupy.
Takže dnes PTC Creo (Pro/E s CoCreate), NX (Solid Edge) s ST (Synchronní technologie), Autodesk Inventor s Fusion a Solidworks Conceptual Designer (dříve Mechanical Conceptual) - všechny nabízejí přímou editaci. Sami tedy vidíte, že dnes musíte mít k dispozici oba přístupy. Připusťme, že Catia 6 je má k dispozici také. Ale tyto velké firmy (jako je Boeing), které používají CATIA, se zejména kvůli problémům se vzájemnou neslučitelností verzí při přechodu z verze 4 na verzi 5 obávají přejít na Catia 6. Jsem si jist, že Boeing by nekupoval ani Catia 5, ale když je již na ni navázaný, tak už velmi na výběr nemá.
IRONCAD poskytuje možnost navrhovat různé typy dílů v jediném modelovací prostředí, a to tak jak si vyžadují potřeby návrháře či jednotlivé úlohy pomocí obou metod které jsou konstruktérovi okamžitě k dispozici.
šechny typy navrhovaných dílů mají jedinečné vlastnosti, čímž přinášejí výhody pro rozdílné aspekty návrhu a to takto:
IRONCAD používám a prodávám již od poloviny 90. let. A hned od začátku jsem byl s tímto systémem velice spokojen a vychutnával jsem si práci s na historii postaveném modelování a také práci s přímým modelováním a přímou editací. Stále jsem používal rozhraní inovativního navrhování, když nám Kevin z IRONCADu ukázal návrhové prostředí pro strukturované díly. Jednoduchým přepnutím přepínače v témže prostředí najednou začnete pracovat v dalším prostředí. Reálné můžete navrhovat známým Pro/E přístupem, ale samozřejmě stále máte k dispozici neuvěřitelně produktivní funkce "táhni a pusť". Níže najdete podrobnější popis navrhování strukturovaných dílů.
Navrhování strukturovaných dílů představuje na historii postavenou strukturu vlastnosti, které vytvářejí modely v návaznosti na zamýšlený návrh v pořadí určeném uživatelem. Tento návh dílů umožňuje uživateli definovat přísné postupy na jejich konstrukci, které je možné předvídatelně změnit na základě záměru uživatele. Během procesu navrhování, se můžete "vrátit" do kterékoli fázi návrhu a upravit definici vlastnosti dané fáze, v níž byla vlastnost vytvořena. Po této úpravě, se ostatní vlastnosti v souladu s provedenými změnami aktualizují.
Strukturovaný návrh dílů umožňuje i používání výkonných vícenásobných těl čímž pomáhá uživatelům při návrhu dílů složených z 2D náčrtů, vlastností, 3D krivkiek a plošných vlastností. Pomocí nástrojů jako je Boolean, můžete kombinovat více těl janko operace vlastností, které Vám umožní pro provedení změny návrhu upravit základní definici v jakékoliv fázi. Například dole na obrázku umístíme díry do středu zaoblení rohů a když tažením změníme šířku, nebo hloubku daného dílu, otvory zůstanou umístěny v daných středech zaoblení rohů.
Jak jsem uvedl, IRONCAD používám a prodávám již od poloviny 90. let. Od začátku jsem používal inovativní navrhování dílů, a myslel jsem si, že používám na historii a vlastnostech postavené objemové modelování. Později jsem měl možnost vyzkoušet si jak SolidWorks tak i Inventor a přišel jsem k závěru že pracovat pouze na přístupu strukturovaných dílů je velmi omezující. Níže najdete popsaný inovativní způsob navrhování se kterým jsem pracoval mnoho let a myslel jsem si, že všechny systémy založené na historii návrhu (s výjimkou "táhni a pusti funkčnosti") jsou si podobné.
Inovativní navrhování dílů umožňuje uživatelům vytvářet díly pomocí na historii neomezovaných vlastností. A přestože máte za sebou řazenou historii vlastností, systém Vám poskytne možnost dynamicky měnit pořadí historie, a to bez inverzních účinků na pravidla, závislosti a jiná omezení. SmartUpdate technologie inovativního navrhování pomáhá uživatelům, inteligentně řídit historii vlastnosti a při provádění změn poskytuje předvídatelné výsledky. Inovativní navrhování dílů totiž poskytuje úžasnou úroveň flexibility tím, že umožňuje uživateli odkazovat se na prvky geometrie bez ohledu na pořadí historie, ve kterém se geometrie nachází. Tato flexibilita díky eliminaci pravidel definovaných systémem umožňuje uživateli pracovat způsobem, jako by pracoval s fyzickým objektem v ruce.
Vzhledem k tomu, že inovativní navrhování dílů podporuje vlastnosti, jsou uživatelé pro vytvoření parametrického záměru schopni přidávat i konkrétní konstrukční pravidla. Výhodou tohoto přístupu je, že umožňuje uživateli během návrhového procesu v případě potřeby přidávat jen podstatné záměry návrhu a to aniž by bylo nutné aplikovat systémová pravidla, která se nemusí vztahovat k celkovému konstrukčnímu záměru. Například dole na obrázku umístíme díry do středu zaoblení rohů a když tažením změníme šířku, nebo hloubku daného dílu, otvory zůstanou na původním místě. A v případě potřeby je samozřejmě můžeme zaväzbiť.
Kromě možnosti pracovat na bázi historie, ale bez omezení, mohou uživatelé přímo upravovat geometrii i bez ohledu na základní definice vlastností. To umožňuje uživateli přímo pracovat jako na inovativních dílech s definovanými vlastnostmi, tak i na importovaných datech, která neobsahují žádné informace o vlastnostech. Na rozdíl od jiných systémů přímého modelování, vytvořením jediné aplikace, která dokáže podporovat skutečně smíšené rozhraní vlastností IRONCAD udržuje i informace jednotlivých vlastností návrhu které nebyly ovlivněny přímou editací geometrie. Nejedná se o samostatný modul, nebo samostatné vlastnosti programu, ale jedná se o integrovanou funkčnost přístupnou po kliknutí pravým tlačítkem myši.
DFM - Přímé modelování povrchů (Direct Modeling Face) dovoluje provádět změny a úpravy modelu, které mají být provedeny bez ohledu na předchozí historii vlastností, nebo v případech, kdy vlastnosti ani neexistují. Schopnost v případě potřeby přímo přepsat vlastnosti historie vede k obrovskému zvýšení produktivity na rozdíl od postupů požadovaných tradičními na vlastnostech postavenými systémy. DFM je velmi efektivní při práci na importované "b-rep" geometrii, která nemá historii vlastností. Dnešní systémy se musí zcela spoléhat na rozpoznávání vlastností, kdy v případě pokud se to nepodaří - nemají k dispozici žádný alternativní způsob úprav. Na rozdíl od tohoto omezení, IRONCAD dokáže upravit importovaný "b-rep" model, jako kdyby byl vytvořen nativně v něm pomocí DFM. Níže uvedený obrázek představuje příklad úpravy povrchu dílu. Pokud to chcete udělat ns dílu v systému s Pro/E přístupem, museli byste mít k dispozici celý konstrukční záměr už od počátku vytváření dílu. S IRONCADem dokážete být inovativní a svobodně průběžně navrhovat bez jakéhokoliv zvažování konstrukčního záměru.
Na uvedeném dílu pootočíme povrch a všimněte, si že všechny zaoblení a skořepina se aktualizují
IRONCAD i INOVATE nabízejí funkčnost, kterou mnoho dokonce i "high-end" CAD systémů nabízí v samostatných modulech, pokud ji samozřejmě vůbec nabízejí. IRONCAD však nabízí mnohem vyšší stupeň činností a produktivity a to v jediném a snadno použitelném prostoru. Nabízí také UDE - Jednotné návrhové prostředí (Unified Design Environment) a také možnost pracovat v sestavách v jediném souboru. Tím poskytuje neuvěřitelnou výhodu oproti standardnímu Pro/E přístupu oddělených souborů dílů a sestav.
IRONCAD se liší zvýšením produktivity a svobodou navrhování při použití radikálně nového kreativního přístupu IRONCADu k navrhování.
Kreativní navrhování se dá nejlépe popsat jako:
Pokud váš CAD nenabízí celou tuto produktivní funkčnost, podívejte se prosím na IRONCAD nebo na INOVATE. Ano - k zastaralým Pro/E přístupu existuje alternativa! Program, který má oba přístupy k modelování. Tedy jak parametrické na historii a vlastnostech postaveno modelování tak i explicitní objemové modelování integrované do jediného systému (Strukturované i Inovativní). Program, který se mnohem jednodušeji používá. Vzhledem k tomu,že průmysl se pomalu pohybuje směrem k vzájemné slučitelnosti, budeme vždy chtít ten nejrychlejší a nejjednodušší způsob, jak dělat své návrhy, a IRONCAD/INOVATE nabízí právě toto alternativní řešení za velmi výhodnou cenu.
Autor článku: Ing. Ján Pajerchin
Článek byl publikován v časopisu Konstruktér (2016) - všechna práva vyhrazena.
Současné tradiční strojírenské 3D řešení se prakticky stále rozdělují na parametrické modeláře s úplnou historií návrhu a na přímé modelář bez stromu historie. Je pravda že v posledních letech řada předních systémů postavených na historii návrhu zavádí různé prvky přímého modelování. Cílem těchto prvků pro přímou editaci, je usnadnit zpravidla více nebo méně komplikovanou úpravu vytvořené geometrie. IRONCAD, který byl velmi dlouho lídrem v přímém modelování však vynalezl vhodnou technologii umožňující vytvářet standardní, na historii postavené návrhy které můžete vytvářet i standardním přímým modelováním - a to bez ztráty inteligence návrhu! Důsledkem toho je systém který pokud postavíte proti tradičním parametrickým modelářům postavených na historii návrhu a nebude to boj o vlastnosti, ale boj o produktivitě navrhování - bude velmi těžké ho porazit.
Jak již bylo zmíněno v úvodu, tradiční parametrické modelář ovšem také mají některé funkce na "přímou editaci". Ale když se na to podíváte z blízka, uvidíte jen něco jako zamlžený obraz přímého modelování odrážející se v zrcadle. Prakticky bez úpravy 2D náčrtů mnoho změn na geometrii neuděláte. Je to úplná závislost na historii modelu a téměř vše je řízeno 2D náčrty. S konvenčními MCAD systémy, uživatel vytvoří model podle nakreslených 2D profilů a potom je převádí do 3D tvaru s použitím příkazů Vysunutí, Sweep, Rotace atd. Tato metoda, je sice v některých situacích užitečná, ale je velmi pomalá, zdlouhavá a ve většině případů dramaticky zpomaluje navrhování nebo vytvoření modelů.
IronCAD, i když má tyto standardní 2D a 3D metody plně k dispozici, umožňuje uživateli vytvářet modely i přímo v 3D bez náčrtů - metodou "Táhni a Pusť". IronCAD k tomu využívá nekonečně přizpůsobitelné katalogy s "Táhni a Pusť" editovatelných tvary a jinými entitami poskytující uživateli neuvěřitelný komfort a jednoduchost znovu použití dříve vytvořené geometrie. Tento způsob modelování si rozhodně musíte vyzkoušet, abyste pochopili jeho sílu a výhodu ve srovnání s konvenčním MCAD programy. Kromě toho umožňuje přímou editaci geometrie v pravém slova smyslu - a to i na importované geometrii z jiných tradičních modelářů.
IRONCAD je JEDINÁ aplikace na světě, která dává uživatelům úplnou kontrolu a to tím, že podle povahy vašich dílů a sestav vám poskytuje možnost svobodně si vybrat, zda je pro vás výhodné vytvářet plně parametrický a provázaný model, zda stačí požadovaný model vytvářet volným modelováním nebo zda chcete vytvářet model kombinací obou způsobů modelování v jediném prostředí.
Co se týká sestav, uživatelé běžně používají sestavy do 10 000 dílů, ale není neobvyklé pokud zákazníci pracují se sestavami tvořenými z 30 000 dílů!
Mnohé parametrické modeláře kladou velký důraz na své modelování jádro. Ano - je to velmi důležitý prvek. Ale když se podíváte na celý CAD systém komplexně, jádro je jen jedním z mnoha stavebních kamenů, které jsou pečlivě vzájemně řízeny. Modelovací jádro je zjednodušeně řečeno knihovna kódu, umožňující programu dělat to co má, nebo co je schopen dělat. Na jedné straně máte jádro Parasolid (Siemens, SolidWorks, SolidEdge, UG, ...), a na druhé straně je ACIS (Dassault, SpaceClaim, ...). Oba mají trochu odlišný přístup k tomu co a jak dělají, a ať už má váš systém kterékoliv z nich - nakonec se vždy při každém jádru můžete dostat do bodu, odkud není návratu.
IRONCAD je JEDINÉ řešení na světě poskytované s duálním jádrem. Můžete začít s jedním, nebo druhým, které si zvolíte jako výchozí modelovací jádro. Během práce, pokud IronCAD vykonává činnost při níž by druhé jádro poskytovalo lepší výsledky, se na danou činnost přepne - a když ji ukončí, tak se přepne zpět do výchozího jádra. Udělá to automaticky a na pozadí. Vy se nemusíte o nic starat a jen spokojeně modelovat! A pokud se dostanete do situace, kdy vy sami budete chtít jádro modelu změnit, nic tomu nebrání. Obě jádra pracují navzájem v souladu, a vaše myšlenky se mohou stát neomezené bez ohledu na omezení daného jádra. Je to podobné jako mít na řešení problému k dispozici namísto jedince tým inženýrů.
Používání nekonečně přizpůsobitelných katalogů je jednou z klíčových vlastností IRONCADu. Katalogy by se daly trochu srovnat s paletami nástrojů AutoCADu. Zde však musím poznamenat, že objekty katalogů jsou uloženy přímo v katalozích a ne jako je to v AutoCADu, kde například bloky protažené do palety nástrojů jsou uloženy ve zdrojových souborech. Katalogy IRONCADu tedy můžete bez obav umístit na síťové disky a všechny objekty budou přístupné i ostatním uživatelům IRONCADu. Není nic jednodušší, než vytvořený objekt, nebo vlastnost jednoduše přetáhnout do příslušného katalogu a umožnit tím jeho snadné opětovné použití.
IRONCAD navíc přináší do modelovacího prostoru tzv. flexibilní tvary. Jsou to tvary, tedy přesněji díly s funkcemi, které se přizpůsobují stávajícím dílům. Když přetáhnete tyto tvary z katalogu do modelu, jejich inteligentní chování zajistí že se natočí správnou stranou, připojí se ke správné části, velikosti se dynamicky přizpůsobí příslušným dílům ... atd.
I když jste se IRONCADu zatím ani nedotkli - jistě tušíte, že i díky těmto katalogem byste dokázali podstatně zvýšit svou produktivitu, a o snadnosti používání ani nemluvím.
A úplně krásné je, že IRONCAD poskytuje bezplatný nástroj COMPOSE, který mohou používat bezplatně i vaši zákazníci. A tento nástroj (nebudu ho nazývat prohlížeč) vašim zákazníkům (nebo jiným členům vašeho týmu) umožní nejen otevřít a prohlížet vaše 3D sestavy, ale díky katalogům, umožní jednoduchým přetahováním dílů z vámi vytvořených katalogů a jejich automatickým umístěním na správné místo nakonfigurovat celou sestavu přesně podle jejich představ. Není totiž nic krásnějšího, pokud namísto dlouhé konzultace se zákazníkem, mu poskytnete IronCAD COMPOSE s vašimi katalogy, dáte mu vaši sestavu a on si v ní prakticky z nekonečného počtu variant a možností pohodlně vymění a přizpůsobí všechno přesně tak jak to chce a potřebuje.
A ještě malá drobnost - v IRONCADu můžete plně využívat více monitorů. To konkrétně znamená, že katalogy a jiné "lišty" můžete protáhnout i mimo okna aplikace na jiný monitor - podobně jako v produktech Adobe.
IRONCAD v sobě zahrnuje více patentovaných technologií, jaké jinde nenajdete. Jednou z nich je i unikátní TriBall®. Jedná se o univerzální nástroj pro pohodlné polohování, umísťování, přesouvání, kopírování či propojování různých objektů návrhu, nebo kopírování polí, atd.
Tímto jediným velm silným a univerzálním nástrojem (který si mimochodem okamžitě oblíbíte) dokážete pohodlně, rychle a s přehledem umísťovat, různé části návrhu ať už se jedná o díly, vlastnosti dílů, náčrty, roviny náčrtů, čela částí dílů, ... atd - vše bez nutnosti hledat ten správný nástroj. TriBall vám to všechno umožní a to bez nutnosti vazbení, kterému se v jiných systémech vyhnete jen velmi těžko.
Duální ACIS a Parasolid jádro umožňuje přesný, bezchybný import a export nativních SAT a X_T, jakož i běžných IGES, CATIA V4 a STEP. Doplněním IRONCADu o nízkonákladový TRANS balíček získáte i přístup k dalším nativním formátem, jako je CATIA V5/V6, Pro/E (Creo), UG/NX, SolidWorks, SolidEdge, JT a Inventor (podpora obou importů - geometrie i grafiky). Pomocí přímého modelování ploch nebo přidáváním nových inteligentních 3D dílů ze standardních katalogů můžete upravovat téměř všechny importované soubory bez opětovného vytváření geometrie.
Co se týče konkrétních úprav na importované geometrii, IRONCAD se nesnaží automaticky generovat nový strom návrhu celého importovaného dílu, jak se to s větším či menším úspěchem snaží některé jiné systémy. IRONCAD Vám totiž umožní rozpoznat geometrii těch částí importovaného 3D modelu, které chcete změnit - a následně Vám s danou geometrií umožní pracovat jako s geometrií IRONCADu. Díky tomu jako i díky unikátním možnostem přímé editace je úprava importované geometrie podstatně jednodušší.
IRONCAD poskytuje platformu pro úplné zastřešení všech běžných činností v průmyslu.
IronCAD Mechanical:
Rozšíření funkčnosti IRONCADu o inteligentní nástroje pro ocelové konstrukce, potrubí, stavařské prvky a jiné.
Multiphysics pre IronCAD:
Nejnovější generace integrovaného CAD/FEA řešení pro napěťovou, tepelnou, a elektrostatickou analýzu.
Ostatné riešenia tretích strán:
Máte k dispozici aplikace pro CAM, PDM/EDM/DDM, Freeform modelování, a pro mnohé další specifické oblasti
IRONCAD má k dispozici ještě řadu dalších unikátních vlastností, které bych vám rád představil, ale ještě před závěrem vám alespoň v krátkosti představím jednotlivé části celého balíku IronCAD Design Collaboration Suite.
IRONCAD
Komplexní unikátní parametrický modelář kombinovaný s unikátní a komplexní technologií přímého modelování nabízející nevídanou svobodu při modelování a při provádění nečekaných změn. Obsahuje množství integrovaných katalogů, jakož i rozhraní pro tvorbu propojené 2D výkresové dokumentace.
INOVATE
Samostatný 3D modelář umožňující ve 3D prakticky totéž jako IRONCAD, kromě možnosti vytvářet strukturované díly, vytvářet propojení s externími soubory, neobsahuje návrh plechových dílů ani možnosti tvorby 2D dokumentace.
DRAFT
Extrémně silný samostatný 2D nástroj s 2D rozhraním podobným AutoCADu a s 3D rozhraním a funkcemi podobným IronCAD COMPOSE. Umožňuje vytvářet 2D detailní výkresy z 3D dílů a sestav nejen IronCADu, ale díky importům i z 3D modelů vytvořených v jiných systémech.
Compose
Bezplatný produkt dostupný pro každého. Nejedná se jen o jednoduchý prohlížeč, ale o nástroj díky kterému mohou vaši zákazníci pracovat nejen s vašimi modely, ale umožňuje jim s pomocí integrovanýchô nebo vámi dodaných katalogů si vyskládat vlastní konfiguraci vašich výrobků.
IronCAD je vyspělé a robustní řešení, nabízející dva modelovací jádra a jedinečnou technologii kombinující parametrické modelování s přímou editací v rámci dílu, či sestavy. Tím poskytuje konstruktérům to nejlepší z obou způsobů modelování a konstruktér se může plně soustředit na svůj konstrukční záměr a získává maximální svobodu pro provádění změn tam kde je to nutné a tehdy, když je to potřeba.
Autor článku: Deelip Menezes, Originál v EN jazyku: zde (PDF), Přeložil: Ing.Ján Pajerchin
Článek je přeložen a publikován se svolením autora - všechna práva vyhrazena.
V posledních letech dochází ke snaze spojit na historii postavené parametrické modelování s přímým modelováním v témže MCAD systému. Různí poskytovatelé CADu se snaží tento problém řešit různými způsoby. "White paper" se obvykle píše pro oznámení nebo vysvětlení nové technologie nebo výrobku. Tento "whote paper" je však jiný typ dokumentu. Vysvětluje, jak společnost IronCAD tento problém na historii postaveného přímého modelování vyřešila již před téměř dvaceti lety!
V tomto "white paper" vám vysvětlím pár konceptů obklopujících na historii postavené přímé modelování:
1. Jak se vlastnosti automaticky přeskupují způsobem, aby se mohli přesouvat po celém stromě modelu
2. Jak se vlastnosti spojují způsobem, aby operace přímého modelování byly úspěšné
Oba koncepty vysvětlím nejdříve pomocí jednoduchého příkladu, za kterým bude následovat složitější příklad ukazující operace přímého modelování na reálném modelu.
Jedním z omezení na historii postaveného parametrického modelování je to, že provádění změn na modelu může stát v cestě právě samotná historie. Zkuste posoudit například tento velmi jednoduchý model skládající se ze tří vlastností vytvořených v tomto pořadí - základní blok, otvor přes tento základní blok a další blok vysunutý z horní plochy základního bloku (Obrázek 1). Předpokládejme, že je nutné přesunout otvor ze základního bloku na druhý blok (Obrázek 2). V na historii postaveném parametrickém systému modelování by to však znamenalo že se náčrt definující otvor přesune ven do prázdného prostoru, čímž vyříznutí otvoru bude z části procházet přes prázdný prostor, což by mělo za následek chybu při obnově stromu modelu.
Nicméně v IRONCADu, uživatel jednoduše vybere pomocí myši otvor, a potáhne ho na horní blok, čímž provede na modelu změny přímou editací. Systém změní pořadí vlastností v Stomu návrhu automaticky, a to tak aby zajistil úspešené dokončení činnosti přímého modelování. To vše se děje bez jakéhokoli zásahu ze strany uživatele.
V levém stromě vlastností na Obrázku 3 jsou zobrazeny tři vlastnosti v pořadí, v jakém byly vytvořeny - blok, válcový otvor a druhý blok. V pravém stromě vlastností je vidět, že po přesunutí otvoru si druhá a třetí vlastnost vyměnili pořadí. Protažení prvku otvoru na druhý blok provelo vyříznutí otvoru na druhém bloku, přičemž zároveň systém eliminoval jakoukoliv chybu která by při tomto přesunu mohla vzniknout.
Chcete-li vidět, jak tato technologie funguje na reálném modelu, prozkoumejte tento díl zahrnující 43 vlastností (Obrázek 4). Zvýrazněné jsou dvě vlastnosti - otvor a vysunutí základny.
Otvor představuje druhý prvek a základna devátý prvek ve stromu vlastností. Předpokládejme, že konstrukční změny vyžadují, aby byl otvor přesunut někam na vlastnost základny. Všimněte si však, že základna vznikla až po vytvoření otvoru. V na historii postavených systémech parametrického modelování, by provedení takové změny správným způsobem vyžadovalo ohromné množství času a energie. Ale v IRONCADe uživatel jednoduše vybere otvor myškou a přesune ho na základnu. A tento systém příslušné vlastnosti automaticky přeskupí (Obrázek 5).
Stejně jako v ostatních na historii postavených systémech parametrického modelování i modelování v IRONCADu závisí na historii vytváření modelu. Nicméně, tato automatická změna řazení vlastností poskytuje uživateli možnost přímého modelování. Z tohoto důvodu ten název: "Na historii postavené přímé modelování". .
Přímé modelování mimo jiné zahrnuje možnost tažením a tlačením myšky volně přesouvat čela modelu. V předchozí části se popisuje, jak můžete volně po modelu přesouvat celé vlastnosti. Ale co když je třeba posunout jen určité čela prvku? Nebo co když čela příslušející k vlastnostem musí být přesunuty současně? Na rozdíl od způsobu přímého modelování které je implementováno v jiných MCAD systémech, IRONCAD automaticky a inteligentně určí, které vlastnosti budou ovlivněny činností přímého modelování a pouze tyto vlastnosti spojí, zatímco zbytek stromu vlastností zůstane beze změny.
Prohlédněte si toto video - https://youtu.be/ujZGBP6nf5Y Ukazuje jednoduchý model skládající se ze tří bloků vlastností poukládaných nad sebe. Předpokládejme, že je třeba přesunout dva čela. Jedno patřící spodnímu bloku a druhé patřící hornímu bloku a přitom chceme ponechat středový blok bez změny (Obrázek 6).
Jak můžete vidět na videu, IRONCAD spojuje vlastnosti horního a dolního bloku do jednoho tělesa. Pochopitelně po spojení dvou samostatných vlastností bloků do jedné - ztrácejí svou schopnost být upravovány jako vlastnosti. Ale jejich čela stále můžete volně přemisťovat pomocí dalších editačních příkazů. Je důležité si uvědomit, že i když ve stromě vlastností leží středový blok mezi horním a dolním blokem, ten je ponechán beze změny a může být stále upravován jako vlastnost - viz video. Co se týče stromu vlastností, IRONCAD automaticky umístí spojené těleso do horní části stromu a střední vlastnost bloku umístí hned za ním.
Prohlédněte si toto video: https://youtu.be/kKLhuR2gkNA
Video ukazuje přímé modelování na reálném modelu, obsahující přesuny čel patřících dvěma vlastnostem (štěrbinu a otvor), které jsou vyřezány vlastností vysunutí. IRONCAD automaticky spojí štěrbinu a otvor do jednoho prvku, přičemž zbytek stromu vlastností ponechá beze změny. Je důležité si uvědomit, že se uživatel nemusí vůbec zabývat tím, kde přesně se štěrbina a otvor nachází ve stromu vlastností. Který z nich je první v pořadí a který druhý, a zda oba leží před nebo po vlastnosti vysunutí. Vše, co musí uživatel udělat, je označit čela myškou a přesunout je. IRONCAD určí automaticky, které vlastnosti je třeba spojit a jak musí být historie vlastností přeskupena, aby činnosti přímého modelování skončily úspěšně. Je to skutečné na historii postavené přímé modelování.
RONCAD je jedním z nejvíce nepochopených MCAD systémů na současném trhu. I když se zcela jasně jedná o systém postavený na historii vlastností, ještě v době, kdy ostatní parametrické systémy nedisponovali prakticky žádnými možnostmi přímého modelování byl dlouho spojován se systémy pro přímé modelování. Stejně jako v ostatních na historii postavených systémech parametrického modelování, do stromu návrhu se v IRONCADe také umisťují vlastnosti podle toho jak byly vytvářeny. Nicméně, patentovaná technologie IRONCADu pro automatické přeskupení a spojování vlastností která je popsána v tomto dokumentu, pracuje tiše na pozadí a vytváří dojem, že vše funguje podobně jako v jiných systémech přímého modelování, které však nepoužívají historii návrhu. To je však od skutečnosti velmi vzdáleno.
Deelip Menezes je blogger na Deelip.com blogu věnovaného pozornému sledování CAD průmyslu. Je primárně softwarový CAD vývojář a má široké znalosti a více než 12 let zkušeností s prací s API (Application Program Interfaces) různých CAD systémů. Je zakladatel a generální ředitel SYCODE, CAD softwarové společnosti se sídlem v Goa, Indie. SYCODE vyvíjí samostatné CAD aplikace a plug-iny, které pracují uvnitř hlavních CAD systémů, jako je AutoCAD, Inventor, Pro/ENGINEER, CoCreate, SolidWorks, Solid Edge, KeyCreator, SpaceClaim, Alibre Design, Rhinoceros, IRONCAD, INOVATE, IntelliCADu, Bricscad, ARES, Acrobat a SketchUp, mnoho dalších.
Autor článku: Ing. Ján Pajerchin
(2016) - všechna práva vyhrazena.
Tradiční parametrické modeláře se obvykle prezentují stále lepšími a řekněme si upřímně - nejednou často úzce specializovanými funkcemi, které jsou určitě pro zákazníky přínosem. Před pár lety začali zavádět určité prvky přímého modelování, které jsou však velmi omezené právě povahou samotného parametrického modelování. A tak se stále tyto systémy pro průmyslové navrhování dělí na parametrické modeláře a na modeláře s přímým modelováním. Ale je zde jedna výjimka. A to je právě IRONCAD!
IronCAD, který byl velmi dlouho lídrem v přímém modelování vynalezl vhodnou technologii a díky ní jeho řešení poskytuje konstruktérům volnost jakou jinde najdete jen velmi těžko. Uživatelé IRONCADu si totiž mohou podle povahy dílů a sestav svobodně vybrat, zda chtějí vytvářet striktně parametrické modely, zda preferují při jejich tvorbě rychlé přímé modelování, nebo zda tyto modely budou vytvářet jejich kombinací.
V IRONCADu tedy máte k dispozici nejen standardní parametrické postupy začínající 2D náčrtem, a končící vlastnostmi typu vysunutí, tažení profilu, nebo přizpůsobování profilů s aplikováním příslušných vazeb pro náčrty a díly sestav, ale obejdete se i bez uvedených tradičních technik které de-facto celý proces návrhu značně zpomalují.
IRONCAD, jako jediná aplikace současnosti vám v jediném prostředí poskytne svobodu výběru jakým způsobem chcete vaše modely vytvářet a je na vás vybrat si takovou cestu, která vás ke výsledku přivede nejrychleji.
IRONCAD je také jediné řešení současnosti, které se poskytuje s duálním jádrem. Tím, že máte k dispozici aplikaci pracující se dvěma modelovacími jádry, - ACIS a Parasolid, prakticky při modelování odbouráte omezení každého jádra. I když si vyberete jedno jádro jako hlavní pro váš model, tak pokud IRONCAD při modelování narazí na omezení daného jádra, automaticky se na pozadí přepne do jádra druhého, operaci dokončí a výsledek opět převede do vámi zvoleného hlavního jádra. A to je něco, díky čemu si při aktivní práci ušetříte množství nepříjemností na které byste jinak dříve či později určitě narazili.
V první řadě jinak než s tradičními parametrickými modeláři. Jinak proto, že v tradičních systémech, prakticky bez úpravy 2D náčrtů mnoho změn na geometrii neuděláte. Je to úplná závislost na historii modelu a téměř vše je řízeno 2D náčrty.
Jak již bylo zmíněno, v IRONCADu máte kromě tradiční funkčnosti k dispozici i úplnou technologii přímého modelování. Ale nejen to! Dalším z hlavních rysů IRONCADu je používání nepřeberného množství nekonečně přizpůsobitelných katalogů. Rychle zjistíte, že přesunutí určité části z vybraného katalogu způsobem "Táhni a Pusť" a jeho přesné umístění do požadované polohy, případně i automatické přizpůsobení ostatním částem návrhu je otázkou vteřiny. A stejně i naopak. Stačí když pouze tušíte že se vám nějaká část návrhu může později hodit - v průběhu sekundy ji jednoduše přetáhnete do katalogu, co vám (nebo celému vašemu týmu) umožní použít ji znovu někde jinde. A protože v katalozích můžete používat i tzv. flexibilní tvary, tedy přesněji díly s funkcemi, které se automaticky přizpůsobí stávajícím dílům - jejich používání podstatně zpříjemní a zrychlí celý proces navrhování.
Pokud máte zkušenosti s tradičními parametrickými modeláři, určitě mi dáte za pravdu, že pro správné napolohování dílů, či částí dílů, nebo náčrtů, případně pro polohování různých rovin, nebo jen kopírování, natáčení, přesouvání či vzájemné propojování částí návrhů používáte různé funkce. IRONCAD na tohle všechno a ještě i na další činnosti používá jediný unikátní patentovaný nástroj s názvem TriBall, který si vás okamžitě získá a který vám poskytne skutečně síly zážitek z této jinak nezáživné práce.
Na stránkách IRONCADu se uvádí, že díky IRONCADu uživatelé zvýšili svou produktivitu o 200 či 300 procent. Věříte tomu? ... ani já jsem tomu nevěřil.
Je pravda že mnohé tradiční modeláře disponují množstvím často úzce specializovaných funkcí. To konkrétně znamená, že pokud potřebujete vytvořit nějakou specifickou geometrii a pokud si vzpomenete, že k tomu musíte použít například funkci "číslo 735", tak ji vytvoříte opravdu rychle. IRONCAD však nebojuje množstvím funkcí, ale zaměřuje se právě na produktivitu, ke které je jedna z cest i tzv. přímé modelování. Upřímně řečeno, plně parametrický a plně vazbený model nepotřebujete vždy. Dokonce se odvážím tvrdit že většina běžných uživatelů ho potřebuje jen občas, nebo jen částečně. To ale znamená, že pokud vás tradiční modeláře nutí dodržovat tradiční postupy vynucené použitou technologií - obírají vás tím o váš čas. A protože v IRONCADe si můžete vybrat a v smysluplných případech se nemusíte zdržovat tradičními postupy, ale zvolíte si přímé modelování, resp. použijete katalogy, je reálné (zvláště při provádění nečekaných změn), že v mnohých případech budete násobně produktivnější než s tradičními modeláři. A ten, kdo si to vyzkoušel určitě ví o čem píšu.
IRONCAD je robustní systém umožňující tvorbu dílů, plechových dílů a sestav s 10 tisíc až 40 tisíc díly. Doplňkem IronCAD Mechanical, přidáte do IRONCADu kromě množství specifických katalogů s různými obecními funkcemi, i podporu a knihovny pro ocelové konstrukce, piping, či dokonce stavbařské prvky. Multiphysics přidá do IronCADu integrované CAD/FEA řešení pro napěťovou, tepelnou, a elektrostatickou analýzu. Navíc k dispozici máte i další řešení třetích stran spolupracující s IronCADem pro CAM, PDM / EDM / DDM, Freeform modelování, a pro mnohé další specifické oblasti.
Duální ACIS a Parasolid jádro umožňuje přesný, bezchybný import a export nativních SAT a X_T, jakož i běžných IGES, CATIA V4 a STEP souborů. Doplněním IRONCADu o nízkonákladový TRANS balíček získáte i přístup k dalším nativním formátům, jako jsou CATIA V5/V6, Pro/E (Creo), UG/NX, SolidWorks, SolidEdge, JT a Inventor (podpora obou importů - geometrie i grafiky).
IRONCAD je originální a impozantní balík programů spojující dva světy do jednoho sladěného systému. Zanechá ve vás silný dojem a dá vám pocítit, že všechno se dá dělat i jinak. Jednodušeji a rychleji. Pokud již používáte jiný CAD a poznáte i IRONCAD - pak si uvědomíte, o kolik času jste dosud přišli.
V každém případě doporučuji IRONCAD vyzkoušet každému příznivci CADu. Je totiž natolik unikátní, že každého konstruktéra natrvalo poznamená.
Autor článku: Joe Brouwer, Originál v EN jazyku: tu, Přeložil a upravil: Ing.Ján Pajerchin
Článek je přeložen a publikován s povolením autora - všechna práva vyhrazena.
"Pro přímou editaci v zásadě neexistují složité díly""
Takže dnes PTC Creo (Pro/E s CoCreate), NX (Solid Edge) se ST (Synchronní technologie), Autodesk Inventor s Fusion a uvolněný Solidworks Mechanical Conceptual nyní všichni nabízejí přímou editaci. Je tedy zcela zřejmé, že musíme mít k dispozici oba přístupy. Catia 5 je jediný balíček bez schopností přímých úprav. Catia 6 ho sice má, ale velké společnosti používající CATIA, (jako např. Boeing) se obávají takového přechodu kvůli velkým problémům s nekompatibilitou při přechodu z Catie 4. Jsem si jist, Boeing by si už nekoupil Catia 5, ale teď už není cesty zpět.
Je smutné že tyto doplňky neposkytli potřebnou funkčnost, která by jim umožnila využít tyto produktivní nástroje. Dospěl jsem k závěru, že zastaralý přístup Pro/E který využívají všechny tyto produkty nemůže efektivně integrovat funkce přímé editace pro jejich využití v procesu návrhu.
Inovativní navrhování dílů umožňuje uživatelům vytvářet neomezující historii vlastností, které tvoří aspekty dílů. I když je k dispozici historie vlastností, systém poskytuje uživateli možnost dynamicky měnit pořadí historie, bez inverzních účinků pravidel na vzájemné závislosti a omezení. Technologie SmartUpdate v rámci inovativního navrhování dílů pomáhá uživatelům, inteligentně řídí historii vlastností a poskytuje předvídatelné výsledky při provádění změn uživatelem. Inovativní navrhování dílů poskytuje vysokou úroveň flexibility tím, že umožňuje uživateli odkazovat se na geometrické objekty i bez ohledu na pořadí v historii, ve kterém se geometrie vytvořila. Tato flexibilita umožňuje uživateli pracovat, jako kdyby pracoval s fyzickým objektem ve svých rukou a odstranil pravidla vytvářené systémem.
Pojďme otočit motor a revidovat trubici
A zde je jednoduchý výkres provedené změny. Model je bez vazeb a při dané změně nenastaly žádné změny jakýchkoliv uvolněných dílů. Celá sestava je v jediném souboru, kde všichni účastníci mohou vytvářet různé koncepty.
Protože inovativní navrhování dílů podporuje i vlastnosti, uživatelé jsou schopni přidat konkrétní konstrukční pravidla pro vytvoření parametrického záměru návrhu. Výhodou tohoto přístupu je, že v případě potřeby umožňuje uživateli během návrhového procesu přidávat jen podstatné záměry návrhu aniž by systém nutně vyžadoval aplikovat pravidla, která se nemusí vztahovat k jejich konstrukčnímu záměru. Pokud například přidáme z katalogu otvory do středu zaoblení rohů dílu, tak po roztažení dílu otvory zůstanou na původním místě. V případě potřeby je však samozřejmě môžeue vazbit, aby se přizpůsobovaly šířce dílu. A je to pouze na Vás rozhodnout se kdy a kde chcete aplikovat příslušné vazby.
Toto je místo, ze kterého budete tahat vlastnosti tvarů (katalogy dílů či otvorů, vlastní tvary, díly a sestavy, nebo náčrty) čím extrémně pohodlně vytvoříte celý návrh.
Tento přístup má tři samostatné moduly. Díly, Sestavy a Výkresy. To znamená, že budete muset začít pojmenovávat díly, ihned jakmile začnete navrhovat. Všechny díly jsou externí soubory. Díly můžete sice navrhovat i přímo v režimu sestavy, což se nezdá být problémem. Ale PDM (správa dat) se problémem stává, a to i když pracujete sami.
Teto přístup umožňuje mít více dílů v jednom souboru nebo prostoru. Namísto vytváření externích dílů, díly a sestavy mohou existovat společně. A to je při koncepčním navrhování mnohem jednodušší. Všechny díly jsou ihned k dispozici. A pokud to projekt vyžaduje, mohou být připojeny i jako externí soubory. Pokud není vše hotovo - netřeba Vám žádné PDM (systém pro správu dat).
Nyní, když jsme si definovali pár přístupů, (jistě mnozí z vás ani nevěděli že existují), se pojďme podívat na některé příklady:
Zde je obrázek pro mnohé z Vás dobře známý.
Jde o poměrně jednoduchý díl. Vezměte si například, že tento díl jste nenavrhovaly vy a budete muset provést změny, jak je uvedeno v dalším příkladu. Co musis udelat? Musíte prostudovat, jak byl díl vytvářený. Původní návrhář by změny mohl provést snadno, pravděpodobně sice ne tak rychle jako v následujícím příkladu, ale mnohem rychleji než nový návrhář. Navíc - podle mých zkušeností, čím později jste díl vytvářeli tím těžší je vzpomenout si, jak byl vlastně tvořen.
Pamatujete si, že pro přímou editaci v podstatě neexistují žádné složité díly?
Nyní se podívejte na výše uvedený příklad. Přidáváním a úpravou vlastností jsem udělal pár libovolných úprav dílu. Také jsem bez problémů mohl některé vlastnosti odstranit. Na levé straně je strom vlastností. Všimněte si, že jediným základním tvarem je tvar BREP. Udělal jsem mnoho změn, které se nezobrazují jako vlastnosti. To je výsledkem přímých úprav čel. V pravém horním rohu si všimněte nabídku obsahující editační funkce dostupné přímo v programu pro přímé úpravy a které jsou k dispozici i po stisku pravého tlačítka myši. Vzhledem k tomu, že historie vlastností je do IronCADu plně integrovaná, udělal pár nových vlastností, jako propojení děr a zkosení. To vše bylo provedeno v průběhu 5 minut. Jak dlouho by to trvalo v SW ?? Nechápejte mě špatně, nejsem jeden z těch, kteří říkají, že daný systém je pro navrhování rychlejší, protože nejde zde o závod. Při navrhování je třeba přemýšlet o vhodném postupu, který je založen na znalostech a zkušenostech. Já vám tu jen demonstruji mnohem pružnější postup při navrhování - a to pomocí obou přístupů (s historií i s přímou editací) které jsou oba přímo přístupné v jednom programu. Nezískáte tím to nejlepší z obou světů, ale získáte opravdu nový svět !!
Upozorňujeme, že oba tyto díly mohou existovat souběžně v jednom souboru. Nemusíte tedy mít samostatné soubory dílů a sestav, pokud to samozřejmě nevyžadujete. Tento jev se nazývá UDE (Unified Design Environment).
Konstrukční záměr se "absolutně" vyžaduje při Pro/E - přísně na historii postaveném přístupu. Zde opravdu musíte plánovat svůj návrh dříve než začnete. Z mého pohledu to omezuje volnost a svobodu při navrhování. A právě svoboda při navrhování je obrovská výhoda systémů s přímou editací. Mám rád tuto svobodu při navrhování kdy mám vytvořené vlastnosti vždy snadno dostupné. Prostě chci mít k dispozici možnost návrhovat s historií, ale také možnost v případě potřeby přímo úpravovat tvar aniž by jsem musel jít zpátky do stromu historie do bodu, kde mohu provést změnu bez jakýchkoliv následků.
Zde je příklad využití přímé editace uprostřed návrhového procesu. Na obrázku vidíte příklad dílu s aplikovanou vlastností skořepina. Vyberu čelo a pomocí TriBallu přemístím nebo natočím vybrané čelo dílu.
Natočíme, případně i posuneme vybrané čelo. Ve stromu historie máme vlastnost Skořepina, která se nám přizpůsobila podle přímé úpravy vybraného čela.
Představte si, že můžete pracovat bez obav o záměr návrhu. Máte svobodu neuvěřitelného koncepčního na historii postaveného navrhování s možností díly přímo editovat když si to návrh vyžaduje
Prohlídněte si video uvedeného příkladu
Podle mého názoru, pro koncepční návrh je nejlepší právě Historie. Bez ohledu na to, jaký na historii postavený systém používáte, právě přístup k vlastnostem historie pro provedení změn je zdaleka nejrychlejší a nejjednodušší způsob jak dosáhnout pokroku ve Vaší práci. Vaše návrhy můžete dokončit i přímou editací, což ale pro nové návrhy nemusí být vždy vhodné.
Při změně návrhu s historií můžete narazit na mnoho problémů v závislosti na složitosti dílu. Přímá editace zde však má pár obrovských výhod. Při úpravě dílu se totiž nemusíte starat o to, jak byl díl vytvořen.
Ale proč byste se měli supokojit s jedním přístupem, když můžete mít oba? IronCAD má oba tyto přístupy integrovány do jediného systému! - A to Vám ne poskytne to nejlepší z obou světů, ale zcela nový svět !!
Nyní se podívejme na návrhové prostředí. Oddělené soubory pro díly a sestavy mohou být odpovědí pro rok 1980, ale pro dnešní dobu je to trochu zastaralé. Musíte začít pojmenováváním dílů a jejich umisťováním v sestavě. Ano, vím, že můžete navrhovat i v kontextu sestavy a vytvářet externí díly i přímo v sestavě. Ale navrhování v jediném návrhovém prostředí podstatně zvyšuje produktivitu tím, že správu dat můžete řešit až po dokončení návrhu. Mnohokrát jsou díly daného projektu jedinečné a mohou být ponechány přímo v sestavě, ze které v případě potřeby můžete vytvářet jejich detailní výkresy. Některé díly však nemusí být použity a můžete si je ponechat jako nadbytečné díly. Jednotné prostředí je lepším prostředím pro individuální návrháře a menší projekty. Věřím, že právě toto je pro zvýšení produktivity nejdůležitější. Je smutné, že existuje pouze jeden na historii postavený systém, který využívá UDE (jednotné prostředí), které mu v produktivitě dává obrovskou výhodu.
Proč? Protože jedině IRONCAD má neuvěřitelnou volnost navrhování s Inovativním navrhováním dílů spolu se standardními nebo uživatelskými katalogy, které mohou obsahovat společné položky pro různé projekty, a ze kterých lze tyto položky jednoduše přetáhnout do Vašeho modelu zahrnuty v jednom systému.
IronCAD je také jediný systém s oběma princípmy modelování (s na historii postaveném modelování jakož is přímou editací) integrovanými do jediného systému. Proč byste měli trpět "neohrabané" externí moduly pro přímé úpravy, když můžete mít k dispozici možnost přímo editovat jediným stiskem pravého tlačítka myši ?. Víme sice, že většina návrhů nevyžaduje funkčnost pro přímé úpravy, ale určitě je užitečné mít tuto schopnost přímé úpravy v případě potřeby okamžitě k dispozici
IronCAD je jediný na historii postavený systém který má UDE (jednotné prostředí). Stačí jen začít dělat návrhy. Všechny díly a sestavy jsou vám ihned k dispozici. Můžete vytvářet tolik přizpůsobení vašeho návrhu kolik chcete, a bez obav o externí díly. Můžete kopírovat a vkládat díly a sestavy ve stejném souboru nebo do/z jiného souboru. Jen si představte, je to jednoduché. Nemusí vás zajímat, kde byl díl vytvořen ... stačí s ním jednoduše začít pracovat. Není třeba zpřístupňovat žádný samostatný modul.
Popsali jsme vysokou míru volnosti a flexibility při Vašem navrhování. Takže to co je nejdůležitější není použitý princip ale samotný program nabízející všechny principy pro koncepční navrhování v jediném balíku - a to dělá práci na vašich modelech nejen jednoduchou, ale i zábavnou.